Żywe Lekcje Historii
w Osadzie Słowiańskiej w Strzegocicach koło Pilzna

dzieci słuchają opowiadania o czasach słowiańskich dzieci lepią podpłomyki warsztaty garncarskie dla dzieci malowanie tarcz malowanie tarcz strzelanie z łuku dla dzieci garncarstwo pamiątki słowiańskie lepienie z gliny dzieci lepią podpłomyki dzieci strzelają z łuku dzieci strzelają z łuku

Czym są nasze Żywe Lekcje Historii?


Podstawową działalnością naszego Stowarzyszenia jest "dostarczanie społeczeństwu w sposób entuzjastyczny i rzetelny wiedzy i doświadczeń pozwalających zrozumieć życie, mentalność i tło historyczne naszych wielkich słowiańskich Przodków". Cel ten realizujemy między innymi prowadząc Żywe Lekcje Historii dla dzieci i młodzieży, podczas których w sposób praktyczny i ciekawy pokazujemy jak wyglądało życie na ziemiach polskich 1000 lat temu, za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.


Zwykle program dla 50-osobowej grupy dzieci trwa około 4 godziny i składa się z następujących elementów:
1. Opowieść o życiu naszych dawnych Przodków - Słowian. Jak wyglądało życie codziennie i praca ludzi 1000 lat temu? Około 30 minut
2. Warsztaty - zwykle 3 rodzaje, trwaję po około 40 minut. Realizowane w grupach po 10-15 osób. Przykładowo: garncarstwo, łucznictwo, kuchnia słowiańska.
3. Pokaz walk słowiańskich wojów - ok 15 minut.
4. Ognisko z kiełbaskami

Rezerwacje:

606 164 456 / ziemowit@osadaslowianska.pl
Strzegomira: 725 591 331


Aktualny cennik 2024 Formularz zgłoszeniowy

Przykładowe programy zajęć

Przykład 1 Przykład 2 Przykład 3

Zobacz jak wyglądają takie zajęcia



Lista dostępnych warsztatów w sezonie wiosenno-letnim 2024


Kuchnia Słowiańska
Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się, co jedli Słowianie 1000 lat temu, jak zdobywali żywność i co dominowało w ich diecie. Dowiadują się także jak przyrządzana była żywność. W ramach zajęć każdy wykonuje swój własny podpłomyk, który następnie może usmażyć sobie na ognisku i zjeść.


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 4 lata


8zł od uczestnika
Czas trwania 30-45 minut

kuchnia słowiańska - podpłomyki

Garncarstwo
Wraz z doświadczonym garncarzem dzieci uczą się podstaw tego rzemiosła. Następnie otrzymują glinę i z niej wykonują swój pierwy w życiu garnuszek prostymi metodami, jakimi posługiwali się nasi słowiańscy Przodkowie. Wykonane w ten sposób pamiątki można zabrać ze sobą do domu.


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 5 lata


12zł od uczestnika
Czas trwania 40-50 minut

warsztaty garncarskie

Łucznictwo
Jesteśmy w stanie nauczyć strzelania z łuku niemal każdego! Łuk towarzyszy człowiekowi od około 10 000 lat, a my przekazujemy pasję do tej pięknej broni. Nauka łucznictwa to trening skupienia, zręczności i koordynacji ruchowej.


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 4 lata


7zł od uczestnika
Czas trwania 30-45 minut

łucznictwo dla dzieci

Malowanie tarcz
Na oczach dzieci tworzymy barwniki z naturalnych składników. Uczestnicy dowiadują się o dawnej symbolice i znaczeniu kolorów. Następnie otrzymują swój kawałek drewna na którym tworzą własną tarczę herbową, którą następnie mogą zabrać z sobą do domu na pamiątkę.


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 6 lata


12zł od uczestnika
Czas trwania 40-50 minut

warsztaty dla dzieci, malowanie tarcz

Robienie motanek
Dzieci wykonują podczas tych warsztatów własną słowiańską laleczkę - motankę. Otrzymują wstępnie przygotowane elementy stroju laleczki, po czym używając włóczki i nici wiążą w całość swoją wyjątkową lalkę i oczywiście później mogą zabrać ją z sobą do domu.


8 - 15 uczestników
Minimalny wiek: 8 lata


12zł od uczestnika
Czas trwania 40-50 minut

robienie motanke

Zielarstwo
Łąka dla naszych Przodków była skarbnicą pożywienia, a przede wszystkim apteką. Podczas zajęć uczymy dzieci rozpoznawać najważniejsze rośliny, mówiomy o ich właściwościach leczniczych i prezentujemy zastosowanie praktyczne.


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 5 lata


6zł od uczestnika
Czas trwania 30-45 minut


Handel średniowieczny
Podczas tych ciekawych zajęć uczestnicy dowiatują się jak dokonywano wymiany handlowej we wczesnym średniowieczu, jakie przedmioty były cenne a jakie używano w handlu wymiennym jako pieniądz. Omawiana jest także historia pierwszych polskich monet - denarów, a na koniec każdy uczestnik może własnoręcznie wybić replikę denara Bolesława Chrobrego i zabrać ją sobie na pamiątkę.


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 7 lata


10zł od uczestnika
Czas trwania 30-45 minut

wybijanie średniowiecznych monet

Ciesielstwo tradycyjne
Podczas tych unikatowych warsztatów, dzieci dowiadują się jak buduje się domy z drewna, poznają podstawowe narzędzia ciesielskie a także mają możliwość pod okiem instruktora spróbować używać niektórych z nich własnoręcznie


10 - 20 uczestników
Minimalny wiek: 7 lata


10zł od uczestnika
Czas trwania 30-45 minut

warsztaty ciesielskie

Odlewnictwo
Każdy uczestnik samodzielnie wykonuje w glinie matrycę do odlewu, słuchając o tym, jak w średniowieczu tworzono biżuterię. Odlewnik wypełnia tą matrycę później ciekłą cyną. W ten sposób powstaje prosta, udająca srebro, biżuteria, którą uczestnik może zabrać sobie na pamiątkę


8 - 12 uczestników
Minimalny wiek: 8 lat


14zł od uczestnika
Czas trwania 30-45 minut

Zapytania o terminy oraz rezerwacje:

606 164 456 / ziemowit@osadaslowianska.pl
Strzegomira: 725 591 331


© Copyright Osada Słowiańska 2021